Infoks kutsikaostjale
Yorkshire terjeri hind?
Keskmiselt maksab yorkshire terjeri kutsikas olenevalt sugupuust 1 500-2 000 EUR’i.
Näitusekoerte hinnad hakkavad 2000-2500 EUR’st.
Tänased kutsikaostjad! Palun pöörake tähelepanu sellele, et yorkshire terjerite kutsikatele kes on sündinud alates 24.8.2011 kehtivad aretusnõuded, kus näitusehinded on kohustuslikud! Kõik nõuded peavad olema täidetud enne paaritust. Kõik aretuses kasutatavad koerad peavad tegema põlveuuringud, olenemata vanusest või näitusetulemustest!!! Seega, kui on eesmärk tulevikus pesakondi teha, pead hoolikamalt kutsikat valima! Iga pesakonna eesmärk saab olla tõu kvaliteedi parandamine ning selleks peab nii ennast ja koera koolitama.
Tulevane kutsikaomanik peaks eelnevalt korralikult läbi lugema tõustandardi, mõtlema enda jaoks välja kas soovib kodukoera või tulevikus ka pesakondi teha, võtma ühendust kasvatajaga ja ootamiseks varuma kannatust. Kõikide pesakondade planeerimised ehk paaritused ei õnnestu ja seetõttu võib ooteaeg isegi aastapikkuseks venida.
Milleks koerale tõutunnistus?
See on koera isikut tõendav dokument, nii nagu see on ka inimestel. Peamiselt aga tõendame sellega koera põlvnemist ja sugupuud.
Kodukoera tõutunnistusele võib vastutustundlik kasvataja peale teha EKL MA-registri märke, st tähendab seda, et neid koeri ei saa ja ei tohi kasutada aretuses (liiga väike kaal, hambumusviga, peitemunandisus, liigeseprobleemid jm)! Emase kutsika puhul on ka määrav kaal täiskasvanuna - alla 2 kg või liiga kitsa kondiga koeri ei tohi kasutada aretuses!
Samas ka kodulemmikul peaks olema tõutunnistus, mis maksab u.13 eurot. Kui teile pakutakse ilma paberiteta koera, siis võiksite kahelda tõupuhtuses või küsida kasvatajalt miks ta seda teeb. Tõutunnistusega koertele on võimalik teil teha lemmiklooma kindlustus ostusumma ulatuses. Nõudke kasvatajalt kindlasti ka Ostu-müügilepingu vormistamist ja vet.arsti tervisetõendit! Dokumendi leiate Eesti Kennelliidu kodulehelt ja Tõuühingu lehelt.
Kellelt osta kutsikas?
Ostke ainult usaldusväärselt kasvatajalt, kes annab kaasa nt. tervisegarantii kaasasündinud tervisehädade puhul. Pea meeles - tõukoeri ei müüda parkimisplatsil või laadal! Lätist soovitame võtta ainult LKF liidus registreeritud koerad, kui soovite edaspidi näitustel käia või tõuaretuses koera kasutada! LKA paberitega pole Eestis midagi peale hakata!!!
Kõik Eesti Kennelliidu kasvatajad on kohustatud juhinduma FCI-aretuseeskirjadest ja kasvataja kohustuslepingust ning yorkshire terjeritele kehtestatud aretuseeskirjadest. Ilma tõutunnistuseta ja ostu-müügilepinguta kutsikaid müüa ei tohi!
Palun ära osta kutsikat vahendaja käest! Viimasel ajal “millerdatakse” nn yorkiekasvatajate poolt tõsiste terviseprobleemidega kutsikaid Lätist. Vet.kulud lähevad teil mitmeid kordi kallimaks maksma.
Miks me seda kõike räägime? Paari aasta jooksul on olnud liiga palju juhtumeid, kus “kutsikavabriku” koerad elavad uue omaniku juures vaid nädalakese, vaaguvad hinge tilgutite all ja müüja ei vasta enam telefonile. Usaldusväärne kasvataja ostaks haige koera tagasi.
Eesti Kennelliit (EKL) on Rahvusvahelise Künoloogilise Föderatsiooni (Fédération Cynologique Internationale – FCI) täisliige. FCI koondab enam kui 80 erineva riigi kennelliite. Eesti Kennelliidu egiidi all toimub igal aastal paarsada koertenäitust ja –võistlust.
Lisaks koerandusega seotud ürituste korraldamisele on EKL tähtsaimaks funktsiooniks kõigi FCI liikmes- ja partnerriikide poolt tunnustatud tõuraamatu pidamine. Tõuraamat on andmebaas, kuhu kantakse tõukoera sugupuu ning tema ja ta eellaste tšempionitiitlid ja töökatsete tulemused ning terviseuuringuid. FCI poolt kehtestatud rahvusvahelised aretust- ning tõuraamatut puudutavad reeglid on ühtselt kohustuslikud kõigile tema liikmes- ja partnerorganisatsioonidele.
Lisaks FCI-le on maailmas kümneid n.ö. alternatiivorganisatsioone. Neist Euroopa kontekstis tuntuimateks võiks pidada UCI-d ning IKU-d. Kui FCI-s kehtivad kõigile ühtsed (eelkõige usaldusväärsust ning koerte heaolu silmas pidavad) reeglid, siis alternatiivorganisatsioonidel üheselt sätestatud reeglistik üldjuhul puudub.
Sellest tulenevalt ei tunnusta FCI ühegi alternatiivorganisatsiooni registreerimistunnistusi ning – säilitamaks oma tõuraamatu usaldusväärsust – ei ole ühegi alternatiivorganisatsioonis registreeritud koera võimalik üle kanda FCI poolt tunnustatud tõuraamatusse. Eesti lähiriikides (näiteks Lätis ja Leedus) on alternatiivklubide dokumentidega koerad üsna levinud.