Üksikasjalikumad nõuandeid ja esmase koolituse yorkshire terjeri hooldamise kohta peaks saama kasvatajalt.

Kui soovid hakata näitustel käima, siis oleks  mõistlik enne lasta ekspertidel koera karvatüüp üle vaadata, et sobivad hooldusvahendid valida.
 
Et saada vajalikud näitusehinded, peaks kutsika karva kasvatama kuni 1,5-2 aastani. Pügatud karvaga koerad näitusehinnet ei saa!

Yorkshire terjer on ilma aluskarvata koer, kes vajab pesu kvaliteetsete vahenditega, et ei tekiks kõõma või allergiat!

Hooldus
Yorkshire terjeri hooldust (grooming) on kõige parem alustada juba 8-10 nädalaselt. Kutsikat tuleb harjutada regulaarselt kammimise ja vannitamisega, et edaspidi oleks karvahooldust kergem teha. Erilist tähelepanu pöörake rinna ja jalakarvadele, sest selles piirkonnas läheb karv kõige kiiremini pusadesse. Muretse endale kohe õiged hooldusvahendid – naturaalharjastega peenike hari, metallharjastega hari ning pöörlevate piidega metallkamm.
Vannitamine
Tee vannitamine kutsikale meeldivaks. Pea meeles, kutsikas ei tohi lakkuda šampooni, sest see võib põhjustada kõhulahtisust! Jälgi, et šampoon ei satuks silma! Vesi peaks olema piisavalt soe. Tee kutsikas märjaks, kandke peale väike kogus lahjendatud šampooni ja masseerige karva. Seejärel loputage sooja veega ja kandke peale lahjendatud palsam. Loputage põhjalikult. Väljaloputamata šampoon ja palsam võivad tekitada kõõma ja karv näeb ikka välja must. Siis mässi kutsikas rätikusse, ära hõõru. Seejärel kammi märjast karvast välja pusad ja föönita karv kuivaks. Föön ei tohi väga kuum, muidu võid kõrvetada kutsika õrna nahka ega väga külm, muidu külmetad ta ära.

Karva kasvatamine näitusekoertel.
Enamik Yorkisid on võetud kodukoerteks ja omanikud ei soovi kasvatada karva pikaks nagu see peab olema näitusekoertel. NB! Eestis on nõutud 2 näitusehinnet ja kui soovite teha kasvõi ühte pesakonda tulevikus, peaksite esmalt lugema aretuseeskirju!
Karvahooldus nõuab palju aega, kannatlikkust ja kulutusi hooldusvahenditele ehk Yorkshire terjer on üks keerukamaid koeratõuge näitustel esitlemiseks. Lisaks aeganõudvatele karvahoolduse protseduuridele ja papiljottidele, peab ta suutma liikuda näituseringis täies pikkuses lahtise karvaga. Lahtised pikad karvad võivad põhjustada liikumisel probleeme või võtavad kinni igasugust sodi, seega keerake näitustevahelisel perioodil papiljotte, et liikumine oleks vaba ja karvad oleks terve kasvuga. Samas pead harjutama aeg-ajalt ka lahtise karvaga liikumist, et koer ei tunneks ennast ebamugavalt näituseringis. Näitusekarva ettevalmistus algab juba noores eas ja jätkub kogu näitusekarjääri jooksul.
Näitusekarva ettevalmistus
Näituse-grooming nõuab palju aega ja seda ei tohiks teha kiirustades. See kehtib eriti algajatele. Ühe kuu karvakasv võib kaduma minna, kui papiljotid on keeratud valesti või liiga kõvasti või kui papiljotid näos on liiga lõdvalt või märjad või koer närib oma kasukat, nii tekitatakse kiirelt kahju karvale ja tema pika kasuka ilule. Teine oht on kirbud, kui koerad sügavad ja lõhuvad oma karva. Jälgi õigeaegselt koera nahka, kasuta kirbutõrjevahendeid.
Papiljottide keeramine
See on väga oluline, et kasvatada pikk ja terve kasukas näituste jaoks. Regulaarset karvade õlitamist tuleb alustada varakult. Õli peaks kergelt kammima karva aga mitte naha pinnale. Jälgi, et õli ei tekitaks negatiivseid probleeme(kõõma) nahale ja koera karvale. Õli peaks olema naturaalne (nt naaritsa, kookose jm).
Papiljotte keerake joonisel näidatud skeemi järgi, et vältida vigu karva kasvatamisel.

Scroll to Top