Esmaabi koertel
Igal koeraomanikul peaks olema kodus nn. esmaabikarp.
Selles võiksid olla:
- kraadiklaas
- steriilne side
- tavaline side
- haavaplaaster
- kummivoolik, mida saab kasutada žgutina
- küünetangid
- puugieemaldamise tangid
- haavapuhastus- ja desinfitseerimisvahend
- kõrvapuhastusvahend
- vatipulgad
- silmapuhastusvahend
- söetabletid
- piimhappebakterite segu kõhulahtisuse raviks
Kuidas käituda, kui lemmikloomaga on juhtunud õnnetus?
Järgnev info annab mõningaid juhtnööre käitumaks juhul, kui su koeral on kiirelt abi vaja. Sellel lehel kirjutatu on ainult juhiseks, helista alati loomaarstile ja küsi ka temalt nõu. Kui koer vajab arstiabi, on parem, kui viid oma koera loomaarsti juurde ise, mitte ei kutsu loomaarsti enda juurde koju. Seda eelkõige seepärast, vajalikud abivahendid ja koolitatud personal on kliinikus.
Ära anna oma koerale juua ega süüa, kui peaks juhtuma, et kasutada on vaja üldnarkoosi. Pane ettevaatlikult oma koer teki peale, jälgides, et vigastatud koht veel enam kannatada ei saaks. Teki nurkadest saab kahekesi kinni võtta ning koera koos tekiga auto tagaistmele tõsta. Keegi peaks koeraga koos tagaistmele jääma. Kui koer üritab hammustada, peab koonu ümber siduma riideriba või sideme, kuid seda ei või sinna kauaks jätta – see võib hingamisele halvasti mõjuda.
Alati teata arstile, et olete teel. Nii saavad nad kõik vajaliku juba käepärast panna ja teie tulekuks valmis olla.
Loomad võivad vajada erakorralist abi väga erinevate probleemidega. Alljärgnevalt mõned näited:
Silmatraumad
Kuidas saada aru, et silmadega on midagi juhtunud? Kui silmad on punased ja koer hõõrub käpaga koonu, üritab seda vastu maad vedada, on tõenäoline, et silmadega on midagi valesti. Sagedasemad võivad olla võõrkehadest põhjustatud või kakluste tagajärjel tekkinud traumad. Koera silma võivad sattuda mustus, liiv, taimeosakesed jne. Need hõõruvad silma sidekesta, põhjustavad ebamugavustunnet ja hiljem põletikku, silm punetab ja pisaraeritus suureneb. Silmatraumade või –põletike korral on soovitav pöörduda loomaarsti poole. Kodus võib esmaabina silma loputada puhta jahutatud keedetud veega, kummeliteega või steriilse füs.lahusega.
Tugevama vigastuse korral asetage silmale kuni arsti juurde jõudmiseni niiske puhas lapp. Endale määratud silmatilku ei soovitata enne arstiga konsulteerimist koerale silma tilgutada, sest sarvkesta vigastuse puhul võivad hormoone sisaldavad ravimid pigem kahju teha. Eriti altid silmatraumadele on lühipealised ehk brahhütsefaalsed koeratõud, (bokserid, buldogid, mopsid, pekingi paleekoerad, bostoni terjerid, jaapani chinid jne.) kuna nende silmad on teiste omadest esiletungivamad. Selliste tõugude puhul tuleb olla ettevaatlik küünalde põletamisel ja kassidega, kes käpahoopidega tugevaid traumasid põhjustada võivad, need koerad võivad ka vastu seina joostes oma silmi vigastada. Tugeva löögi tagajärjel peapiirkonda võib neil kergesti tekkida silmamuna väljalangemine. Sel juhul tuleb trauma saanud silm hoida niiskena ning pöörduda viivitamatult loomaarsti poole.
Hammustused
Kui te elate piirkonnas, kus on palju rästikuid või te plaanite sõita loomarstidest kaugetesse paikadesse, on mõistlik eelnevalt kaasa osta hüdrokortisooni tabletid või süstid. Mürgisemad ja seega ohtlikumad on kevadisel ajal kohatud rästikud, kuna nad on uimased, ei põgene ning talve jooksul on neile kogunenud kenake hulk mürki. Reeglina ei ole rästikuhammustused koertele eluohtlikud. Üksikud väga tundlikud isendid võivad surra anafülaktilise shoki ehk üliägeda allergilise reaktsiooni tagajärjel poole kuni 2 tunni jooksul. Enamikul juhtudest põhjustab ussi salvamine valu, paistetust ja ebamugavust. Hammustuskoht võib minna hiljem mädanema. Ohtlikum on olukord siis, kui hammustatakse pea- või kõripiirkonda ja keelt. Sel juhul võib paistetus sulgeda hingamisteed. Kui koer on saanud ussi käest hammustada, tuleks ta kõigepealt maha rahustada, toimetada jahedasse ning jälgida hingamist. Paistetanud jäsemele võib asetada jaheda kompressi ning seejärel pöörduda loomaarsti poole. Kui koeral on tekkimas hingamisraskused, tuleb viivitamatult pöörduda arsti poole või süstida koerale eelnevalt valmisostetud hormoonpreparaati. Kõik eelnev kehtib ka mesilaste ja herilaste nõelamiste puhul.
Autoõnnetus
Kui koer on saanud autolt löögi ja jäänud lamama, ei tohi teda ettevaatamatult sülle haarata, sest see võib põhjustada juhul, kui koeral on löögi tagajärjel murdunud selgroog, lisatraumasid. Katsuge säilitada rahu, kontrollige, kas koer hingab (jälgides tema rinnakorvi liikumist). Katsudes koera rinnakorvi umbes sellelt kohalt, kuhu ulatub tema küünarnukk, soovitavalt vasakult poolt, saate kontrollida südame tööd. Sisemisele verejooksule võivad viidata väga kahvatud limaskestad. Nende kontrollimiseks võite õrnalt alumist silmalaugu allapoole tõmmata (normaalne silma sidekest on roosa) või tõsta üles koera ülamokk, ka see peab olema normaalses seisundis roosa. Moka siseküljele sõrmega mõõdukalt survet avaldades peaks sellele kohale jääma heledam laik, mille värvus kiiresti ülejäänud alaga ühtlustub. Kui ühtlustumisaeg on pikk, võib see viidata sisemisele verejooksule. Kahvatud limaskestad võivad viidata ka suurele šokiseisundile. Šokis koer vajab rahu ja mõõdukat temperatuuri.
Kui koer on pärast lööki võimeline liikuma, tuleb teda kinni hoida ja üritada maha rahustada, säilitades ülimat ettevaatlikkust, kuna šokiseisundis koer ei pruugi peremeest ära tunda ning võib valust hammustada. Saadud luumurrud, ükskõik, kui hirmsad nad ei paistaks, ei ole nii ohtlikud, kui sisemised, silmaga nähtamatud vigastused. Lamama jäänud koer tuleks teda võimalikult vähe liigutades tõsta tekile või käepärast olevale kõvemale alusele ning üritada ta sinna rihmadega fikseerida. Isegi kui koer on võimeline kõigil neljal käpal liikuma, oleks soovitav arstil lasta ta üle vaadata, et vältida hilisemaid komplikatsioone. Mida kiiremini saab koer arstiabi, seda parem.
Verejooks
Kõige sagedamini esineb verejookse käpatraumade tagajärjel, kui koer on astunud klaasikillu või muu terava eseme otsa. Arteriaalse verejooksu korral (veri helepunane ja pulseeriv) tuleks asetada žgutt trauma kohast ülespoole. Venoosse verejooksu (tumedam veri) korral tuleks haavale tugevalt suruda puhas kuiv side või riidelapp. Mõlemal juhul haav katta puhta sideme või käepäraste riidelappidega ja mõõdukat survet avaldades kinni siduda. Seejärel pöörduda arsti poole. Ninaverejooksu (võib tekkida traumade tagajärjel) korral katsuda koer maha rahustada, asetada koonule jääkott või jahutatud geelipadi. Kui verejooks ei peatu, pöörduda arsti poole.
Mürgistused
Mürgistuste klassikalisteks tunnusteks on loidus, ohjeldamatu oksendamine või ilastamine ning kõhulahtisus. Raskematel juhtudel võib koeral tekkida äge hingamis- ja südamepuudulikkus ning kollaps šoki tagajärjel. Reeglina on sellistel koertel kehatemperatuur normaalsest madalam. Kui kahtlustate, et koer on allaneelanud midagi mürgist, on okserefleksi esile kutsuda mõtet poole, maksimaalselt tunni jooksul. Kodus leiduvatest vahenditest võib selleks kasutada soola või söögisoodat. Keskmist kasvu koerale piisab poolest supilusikatäiest soolast või supilusikatäiest söögisoodast. Koer tuleks sundida soola alla neelama, sooda tuleks vähese veega lahustada ning samuti sundida koeral see neelata. Seejärel tagada koerale juurdepääs joogiveele. Kui allaneelamisest on möödunud üle tunni, võib koerale anda 1 söetablett 1 kg koera kehakaalu kohta, et takistada mürkide imendumist maost ja soolest vereringesse. Oksele ei tohi ajada koera, kes on neelanud midagi söövitavat. Igal juhul on soovitav konsulteerida oma loomaarstiga.
Haavad
Koertel esinevad: hammustus-, lõike-, torke-, rebimis- ja laskehaavad. Tekkinud haav ja selle ümbrus tuleks puhastada sinna sattunud mustusest, võimalusel pügada haava ümbert karvad. Puhastamiseks ja loputamiseks võib kasutada puhast vett, füsioloogilist soolalahust, kloorheksidiini või mõnd muud haavapuhastusvahendit. Haavale asetada puhas side või riidelapp, mis võivad olla niisutatud haavapuhastusvahendiga takistamaks nende kleepumist haava külge. Soovitav oleks võimalikult kiiresti pöörduda arsti poole, sest haava on mõttekas õmmelda esimese 24 tunni jooksul pärast selle tekkimist. Vanemate haavade servasid peab enne õmblemist värskendama.
Kui koer on sattunud teiste koertega kaklusesse, tuleks ta igal juhul hoolikalt üle vaadata, isegi, kui nähtavaid haavu ei esine. Sest tihti jäävad väiksemad haavad märkamatuks, eriti pikakarvalistel koertel ning need võivad hiljem põhjustada tõsiseid probleeme. Hammustushaava satub alati haava ümbrusest karvu ning mustust ja baktereid teiselt loomalt. Haav võib olla väike, kuid tihti on nahk nahaalustest kudedest lahtirebitud ning moodustunud koopasse tekib raske põletik.
Maokeerd
Maokeerdu esineb peamiselt suurtel ja sügava rinnaga koertel, kuigi on teada, et maokeerd on tekkinud ka ühel taksikoeral. Magu võib keerduda, kui koer mängib liiga energiliselt kohe pärast söömist. Koera makku kogunevad gaasid, vedelik või mõlemad, mis ei saa keeru tõttu enam soolde edasi liikuda ning selle tagajärjel võib magu rebeneda. Samuti võib maokeerdu põhjustada koerale kuiva toidu andmine – kui koer pärast sööki palju joob, hakkab toit kõhus paisuma ning tulemuseks võib olla keerd. Oleks hea kuivtoitu enne koerale andmist natuke leotada ning koeral pärast sööki 1 – 3 tundi rahulikult puhata lasta.
Akuutse keeru sümptomid on lõõtsutamine, pidev veresegune oksendamine ja kõhu kiire tursumine. Akuutne maokeerd võib kaduda mõne minuti jooksul, kuid halvemal juhul järgneb kollaps ja sellest johtuv surmav shokk. Magu keerdub pikisuunas. Üle 180 kraadine keerd võib koera tappa mõne minuti jooksul. Kui koera loomaarsti juurde ei viida, on ellujäämise võimalus alla 15%. Esmaabi ei ole, loomaarst likvideerib keeru alati operatsiooniga. Kui sulle tundub, et koeral on kõhus gaasid ja kõht on laienenud, ära oota hetkegi, vaid mine kiiresti arsti juurde.
Oksendamine
On täiesti normaalne, kui koer vahetevahel oksendab, ja ainult kui seda juhtub mitu korda järjest või koer tundub haige olevat, on vaja tõsiselt muretseda. Kui su koer oksendab, püüa meelde jätta nii tegevus ise, kui ka välja tulnud olluse konsistents ja värv, et oskaksid loomaarsti küsimustele vastata. Ära anna koerale süüa, vii ta kiirelt arsti juurde. Eriti tähelepanelik peab olema kutsikatega, kuna nende organism kuivab palju kiiremini kui täiskasvanud koeral ning kutsikas võib oksendamise ja kõhulahtisuse korral kiirelt surra.
Kõhulahtisus
Väga vedel väljaheide võib sisaldada verd ja/või lima ning sellega võib kaasneda ka oksendamine. Ära anna koerale süüa ja hoia teda soojas, anna talle väikestes kogustes juua. Kui koer on nõrk või uimane, vii ta kiiresti arsti juurde. Kui ta muidu käitub normaalselt, mine oma koeraga järgmisel hommikul kliiniku lahtioleku ajal arsti juurde konsultatsioonile. Igal juhul helista arstile ja küsi nõu.
Krambid, hood, tõmblemised
Äkilised kontrollimatud kramplikud liigutused, millega sageli kaasneb lõugade värisemine ja hammaste plagisemine ning suurenenud süljeeritus. Koer võib pikali kukkuda. Lihased võivad tõmmelda pea- ja kaelapiirkonnas ning jäsemetel. Võta koeral rihm kaelast ja kontrolli, et koer oleks eemal ohtudest (trepid jms.) Vabasta hingamisteed, kuid ära pane sõrmi koera suhu. Katsu hoiduda tugevate helide tekitamisest. Suurem osa hoogudest möödub kiiresti (kuigi see aeg tundub pikk). Kirjuta üles kõik, mis toimus enne ja pärast hoogu ning selle ajal ja helista arstile nii kiiresti kui võimalik.
Ootamatu kõrvavalu
Koer sügab vahetpidamata oma kõrva ja võib pead ühele poole kaldu hoida. Ta võib oma pead vastu maad hõõruda, seda raputada, niuksuda ja ei lase kellelgi oma kõrva katsuda. Sellisel juhul võib kõrvas võib olla võõrkeha. Ära ürita ise kõrva puhastada, vaid võta ühendust arstiga. Tegutseda tuleb kiirelt, enne kui tekivad tüsistused, mille puhul ravi on veelgi keerukam.
Lämbumine
Koer võib hirmunult käppadega oma koonu kraapida. Katsu ta suu avada ja hingamist takistav asi kurgust eemaldada. Vaata kurgulakke, sest vahetevahel võivad kondid jms. sinna ristipidi kinni jääda. Mõningatel juhtudel läheb vaja narkoosi, et edukalt ja suuri vigastusi tekitamata sinna kinni jäänud asja kätte saada. Isegi, kui oled ise selle eseme kätte saanud, oleks hea, kui sinu koera vaataks üle arst.