“The person you buy your puppy from is more important than the puppy you buy.”

Inimene kellelt kutsika ostsid on olulisem, kui kutsikas kelle sa ostsid.

Tegelikkuses on see päris õige seisukoht. Jälgides tõuühingusse esitatavaid küsimusi inimestelt kes on ostnud kutsika, toonud koju ja nüüd napib neil teadmisi. Millega teha karvahooldust? Kuidas teha papiljotte? Miks nad hammustavad või hauguvad? Miks kõrvad on lontis? Hullem aga kui kutsikad peaks haigeks jääma või surema ja nn. „kasvataja“ kellelt koer on ostetud ei vasta enam nende telefonile, igasugusest muust abist rääkimata. Kui kutsikas ostetaks usaldusväärselt kasvatajalt ei peaks ostja otsima internetist vastuseid oma küsimustele vaid kasvatajaga koos leitakse lahendus kõikidele probleemidele mis võivad tekkida. Samuti garanteerivad nad teile terve ning sotsialiseeritud kutsika. Aga loomulikult on see teie raha ja te võite teha sellega mis soovite ning antud nõuanded on pigem soovitusliku iseloomuga kõigile kes plaanivad pisikest yorkiekutsikat endale muretseda. 

Enne kutsika ostu ...

Millest alustada?

 

1. Esmalt tee ära kodutöö.

Kõigepealt loe läbi Yorkshire terjeri standard. Sa ei peaks ostma yorkiet enne kui sul pole selge, mis standard ette näeb ja kuidas ära tunda head kutsikat mitte nii heast. Liitu yorkie tõuühinguga ja küsi julgelt
 

2. Käi koertenäitustel.

Vestle esinejatega peale ringis osalemist (nad on piisavalt närvis enne seda ja ei pruugi sinu jaoks aega leida). See on hea koht leidmaks head kasvatajat või saada mõningast kogemust. Samas mitte kõik näituseinimesed ei ole hea reputatsiooniga. See et nad seal esinevad ei tee neist veel head kasvatajat. Vahel liigub seal just “selliseid nn. kasvatajaid”, kes teadlikult “püüavad” heauskseid.  
 

3. Valmistu ootama kuniks leiad õige kutsika.

Ära kiirusta. Enamus mainekatest kasvatajatest ei tee palju pesakondi ja mõnikord pead sa ootama kuniks nad paaritavad. Sul on lihtsalt õnne, kui leiad sellise, kellel on kohe kutsikaid pakkuda.
 

4. Kas oled valmis pikaks suhteks?

Kutsikat ostes alustad Sa pikaajalist suhet (10 kuni 15 aastat) elusolendiga, kes vajab armastust, hoolitust ja õpetamist. Ole kindel, et terve Sinu perekond on selleks valmis. Ära osta kutsikat oma lastele kingituseks. Arusaadav, et sa soovid teda nüüd ja kohe. Aga kas soovid midagi, millega sa hiljem rahul ei ole ja seda järgnevad 15 aastat? Või oleksid pigem nõus ootama ja saama täpselt seda mis sulle meeldib? Oodata mõningad nädalad või kuud, et leida õige kutsikas on seda ootamist väärt.
 
5. Ole ettevalmistunud küsimusteks kasvatajalt. 
Ta soovib teada kõike sinust ja sinu elustiilist. Ta on nende kutsikate sünni vastu võtnud ja aidanud neid siia ellu. Ta muretseb nende pärast ja hoolitsenud nende eest elu esimestel kuudel. Need on talle kui ta oma lapsed ja ta armastab neid jäägitult. Ta soovib neile head kodu, kus neid armastataks sama palju kui tema neid. Kui sa paned kokku kogu selle mure, aja, kulu ja armastuse mis on nende kutsikatega seoses, siis tunneksid kindlasti samamoodi. Hea kasvataja oskab Sulle selgitada kutsika ostmisega kaasnevaid rõõme ja muresid. Kasvataja tahab olla kindel, et just Sina ja Sinu perekond sobib tema poolt kasvatatud kutsika omanikuks. Kasvataja annab Sulle mõtlemisaega, et saaksid teha õige otsuse. Ära pahanda kasvatajaga kui ta keeldub Sulle kutsikat müümast, kindlasti on selleks objektiivsed põhjused, mida kasvataja oskab Sulle kindlasti seletada ja põhjendada.
 
6. Uuri kasvataja tausta. 
Küsi talt mõned nimed, kellele ta on oma kutsikad müünud. Kui ta ütleb et tal pole ühtegi nime, siis parem hoia tast eemale. (Kahjuks Eestis puudub nn. kutsika millerdajate register, kuhu saaksid pettunud ostjad kaebusi esitada).  Kontrolli kasvõi kohalikust Kennelliidust, kas sellised inimesed on end registreerinud.  
 
7. Lepingud
Küsi kasvatajalt ostu-müügilepingut eelnevalt tutvumiseks ja kui sa pole millegagi nõus, siis püüdke leida ühine lahendus. Kui mitte, siis siis leia pigem uus kasvataja.
 
8. Kutsika vanemad
Küsi näha isa ja ema. Vähemalt ema peaksid sa nägema. Kontrolli, et tal oleks tissid. Kui ei, siis see ei ole õige kutsikate ema kelle moodi nad välja hakkavad nägema. Mõnikord halva kuulsusega kasvatajad toovad väikese, ilusa emase ja ütlevad et see on kutsikate ema. Tegelikult õige ema kes on suur ja kole on peidetud tahatuppa. Kui müüja ei ole emase omanik, siis tekib küsimus miks kutsikad ei ole ema juures. Reeglina kutsutakse selliseid müüjaid millerdajateks kes soovivad teenida vaheltkasu. Siinkohal ei saa te mingisugust garantiid milline hakkab kutsikas tulevikus välja nägema või kui suureks võib ta kasvada
 
9. Olulised on paberid!!!
Osta alati paberitega kutsikas, ka siis kui Sa näitusele ei soovi minna. Ära usalda müüjat, kes lubab need sulle hiljem järgi saata. Paberite tegemine maksab samapalju kui inimestele dokumentide vormistamine, seega on hea mainega kasvataja need õigeaegselt korda ajanud. Ostes kutsika vastutustundlikult kasvatajalt, saad Sa kaasa kindlustunde, et kutsikate vanemad on terved, heade tõuomadustega koerad. 
Ükski vastutustundlik kasvataja ei müü paberiteta koeri! Ta mitte ainult ei vasta Sinu küsimustele, vaid tahab osa saada kõigist Sinu koera edusammudest, rõõmudest ja muredest. Kasvataja tahab kindel olla, et kutsikas, kelle uus peremees Sa oled on kindlates kätes ja hoolitsetud ning saab vajalikul määral tähelepanu ja armastust. Juhul, kui oled otsustanud kasutada oma koera aretuses, siis on kasvataja Sulle esimene abimees, kes oskab soovitada, keda valida oma koerale paariliseks. Tunneb ju kasvataja oma kasvatatud koeri ja nende sugupuusid põhjalikult, et olla parimaks nõuandjaks. 

Mida kindlasti mitte teha!!!


1. Ära osta kutsikat kui sa ei näe ema või kodu, kust kutsikad on pärit. Need on reeglina kutsikatega hangeldajad ja neil võib olla palju tervise- või vaimseid probleeme. Nad ei ole sotsialiseeritud nagu seda tehakse armastavas kodus. Ostes sellisel viisil, julgustad sa kutsika millerdajaid saama üha uusi kutsikaid, põhjustades mõeldamatut valu oma koertele.

2. Ära osta alla 2 kuu vanust kutsikat. Paljud kasvatajad soovivad asjatult vara vabaneda pesakonnast, mis põhjustaks neile lisatööd ja kulutusi:
Kutsikad ei ole valmis lahkuma ema juurest enne 2 kuud
Kui neil ei ole käes 1. või 2. vaktsineerimist. Kutsikad võivad surra süstide tagajärjel. Kui tal on juba käes 1. süst, siis selgub kas ta on allergiline süstidele. Kui ostad kutsika varem ja ta peaks süsti tagajärjel surema, siis teda ei asendata, sest kasvataja võib süüdistada vet.arsti vea tegemises.
Tegelikult ei söö nad iseseisvalt hästi kuni 2 kuuni ja sul võib tekkida hulgaliselt probleeme saada nad sööma. See võib põhjustada neile hypoglycemiat ja nad võivad surra. Kasvataja võib süüdistada teid selle põhjustamises.
6 nädalane kutsikas paistab väga väiksena aga kui ta kasvab suuremaks on temast saanud vägagi suur, kuigi te soovisite väiksemat. Aga 2-3 kuuse kutsika suuruse kohta võib juba ühteist selgemini öelda. Rusikareegel (alati ei toimi, kuid ikkagi ligilähedane)-kutsikakaal 16.nädalal korrutada kahega ja lisada veel 227 g. Üldiselt on koera lõplik kaal rohkem aimatav 12.nädalal kui 6.nädalal.

3. Ära osta koera internetist või ajalehest, kui sa ei saa kontrollida inimese tausta kes sulle kutsika müüb. Välismaalt ostes kontakteeru kindlasti esmalt kohaliku Kennelliiduga ning koertel peab Eestis registreerimiseks olema FCI-EXPORT Pedigree tõutunnitus.

4. Ära osta kutsikat kelle kõrvad ei seisa või on kleepimata. See on olnud laisk kasvataja. Reeglina peab kasvataja alustama kutsikate kõrvade seismist 4-6 nädala vanuselt. See on kasvataja mitte ostja kohustus. Nad võivad mõnkord vajuda jälle alla kui on hammaste vahetumise aeg aga üldiselt on see harvaesinev ning siis sõltub see teist, et nad saada uuesti seisma.

5. Ei ole olemas ideaalset kutsikat. Igaühel on mõni pisike viga ja hea kasvataja räägib sulle avameelselt kõigest.

6. Ära osta shokolaadi või mõnda muud värvi yorkiet kes ei vasta standardile.

7. Ära osta korraga 2 yorkiet, uskudes et nad pakuvad üksteisele seltskonda kui sind kodus ei ole. Nad on terjerid oma temperamendiga. Kui soovid, et neid oleks 2, siis pead ostma ka 2 aedikut, et hoida neid eraldi kui sind kodus pole.

KKK

Missugust kutsikat osta?

Kas eelistada emast või isast kutsikat? Tegelikult koertel vahet ei ole, sõltub missugust sugu eelistate. Emastele on jooksuaeg reeglina 2xaastas ja see on kriitiline aeg, mil peab valvel olema. Isastel on huvi emaste vastu aastaringselt.

Kumba on lihtsam „potile“ käima õpetada?

Mõned arvavad, et emaseid aga mõnikord on pigem isased paremini treenitavad. Emased teevad mõnikord oma häda ära jalutamise pealt. Ära looda, et kutsikad enne 5 elukuud on lõplikult treenitud korralikult väljas käima või õigesse kohta häda tegema. Halva ilmaga võib puududa tal igasugune soov välja minna ja siis on hea, kui oled treeninud ta toas oma nurgas paberile häda tegema.

Kumb armastab perekonda rohkem?

Nad on mõlemad väga siirad armastajad. Samas on poisid mõnikord hellema iseloomuga kui tüdrukud.
Tüdrukud võivad vanemast peast muutuda veidi õelamaks, poisid paistavad aga õnnelikumad. Kõik sõltub tema iseloomust. Kindlasti ei tohi kokku jätta 2 isast või emast, kui ei ole kindel nende käitumises.

Kuidas valida pesakonnast kutsikat?

Kui mõni jookseb peitu ja pelgab, siis võib olla tal sotsialiseerimisprobleeme või on juba sündinud sellise iseloomuga ning see kartlikus võib saata teda kogu elu ja te ei saa seda kuidagi muuta. Kui aga soovite sellist „memmekat“, siis on see just õige kutsikas teie jaoks. Õnnelik, vastutulelik kutsikas sobib paremini perekoeraks. Ning kõik sõltub teie iseloomust ning temperamendist millist iseloomu koeral soovite näha. Vaata kindlasti suhu, kuidas on hambumusega. Kui emasel koeral hiljem pesakonda soovida, siis pigem eelistada suuremakasvulist. Poistel kontrollida, et ikka oleks kaks munandit!

Kuidas koolitada kutsikat?

Kutsikad ei saa headeks koerteks juhuslikult
Head koerad on aretatud ja kasvatatud headeks koerteks. Nad pärinevad tervetest, pilkupüüdvatest ja hea iseloomuga vanematest. Kutsikad ja ema on korralikult toidetud, hoolitsetud, saanud vajaliku tähelepanu. Kasvataja on põhjalikult uurinud tulevasi kutsika ostjaid, et leida igale kutsikale sobiv kodu. Kasvataja annab kutsika ostjatele kaasa põhjaliku materjali kutsika hooldamisest, toitmisest, jalutamisest ja treenimisest. Kutsika ostaja on põhjalikult kasvatajat kuulanud ja jälginud tema poolt antud juhtnööre ja tulemuseks on õnnelik koer ja koera omanik ning kasvataja on uhke saavutatud tulemuse üle.

Scroll to Top