Elegant Baubles

Emase koera liinide tähtsustamine on edu saladus!

Kõige tähtsam koerte aretuses on emase koera liinid. Mida tähendab emase koera liinid? See on väga kõrgelt hinnatud Põhja Euroopas. Paljud kasvatajad üle kogu maailma on hakanud väärtustama emase koera tähtsust aretuses. Enamikes Skandinaavia maades ongi see juba nii.

Osa kasvatajaid tõstavad esile ainult isase koera liine ja siis on kasvatajaid, kes peavad tähtsaimaks ainult emaseid koeri. Kui sa näed mõnda suurepärast koera, kas siis esimene mõte on – kes on tema isa või hoopis, kes on tema ema ? Mina isiklikult pean olulisemaks ema ja seejärel vaatan isa. 

Keda pead sina olulisemaks? Me kõik teame geneetika kohta. Genotüüp on 50/50, seevastu fenotüüp mitte. Ema tähtsus on palju suurem. Kuna kutsikad veedavad oma esimesed nädalad koos emaga, siis ema iseloom ja hool mängib suurt rolli. Kõigil on võimalus kasutada paaritusel häid aretusisaseid, kuid ainult parimatel kasvatajatel on võimalus kasutada parimaid emaseid.

Info kodulehelt Chic Choix, Autor: Juha Kares; Tõlkis K.Kivikas

Emase koera liinid on kvaliteetse aretuse juures ülioluline!

Ka minu vaatenurgast on emased tähtsaimad. Kui ma otsin oma emasele parimat aretusisast , siis ma otsin silmapaistvat isast, kelle ema on andud häid järglasi. Isegi kui ma otsin uut verd aretusemast, siis oluliseks pean ma emapoolset liini. Kas tal on olnud terveid, suurepäraseid ja arvukaid pesakondi. Kui see on nii, siis see tekitab minus huvi. Edasi uurin, kas ta on tšempion? Kas tema ema ja vanaema on tšempionid? Kui jah, siis ma olen kohe väga huvitatud. Väga heade juurtega emane on väga väärtuslik. Kui sugupuus leidub mitmete põlvede kaupa tšempion emaseid- siis seda ma nimetangi „emase koera liiniks“. Sageli põlvkondade kaupa häid emaseid on ühe kasvataja pikaajalise töö tulemus. Need koerad on sarnase tüübi ja stiiliga. Keegi, kes suudab üles ehitada sellise tugeva emase koera liini, on keegi keda ma pean ja austan kui tõelist kasvatajat/aretajat.

Rohkem kasvatajaid võiks mõista emase koera liini tähtsust. Emase koera liini ehitatakse üles põlvede kaupa – tipp tšempion emane kel on suurepärane iseloom ja elujõud ning kes pärandab seda kõike edasi oma kutsikatele. Uuri kus ja kellel on selliseid emaseid sinu tõus ning kes annab edasi seda parimat. Mina hoian pidevalt silma peal erinevate tõugude emasliinidel üle kogu maailma. Pole kahtluski, et see on üks minu edu saladusi koera maailmas.

Kas sa väärtustad oma emaseid piisavalt? Kas sa esitled oma emaseid näitusel ja saavutad tšempion-tiitlid? Kas sa pöörad piisavalt tähelepanu oma liini viljakusele ja elujõulisusele ? Kuidas on mentaliteediga? Kas sa jätad oma parimate emaste parimad emased kutsikad endale ?Kui sa tegeled oma emasliini üles ehitamisega ,siis vastasid sa „jah“ kõigele.

Ma pigem kasutaksin keskmist aretusisast, kelle ema on suurepärane tšempion kui isast ,kes ise on tšempion aga kelle ema ei ole midagi erilist . Ma võin mängida ruletti kruiisil kuid mitte kunagi ma ei võtaks riske kui asi puudutab koerte aretust. Usk emase koera liinidesse on üks meetodeid koertearetuses. Ma väidan ,et parima kvaliteedi saavutamiseks ongi “ emase koera liini meetod“.

Enamik kasvatajaid keda ma austan, järgib „emase koera liini meetodit“. See on tavaliselt litsaim viis olla keskmisest parem. Paaritades oma parimat emast parima võimaliku isasega – nii saavutadki parima tulemuse. Nii lihtne see ongi. Kuidas ehitada üles emasliini põlvest põlve on juba pikem jutt. Loodan sellest kirjutada mõni teine kord. Pea meeles ,et alusta oma aretustööd tugevate liinidega emasega ja sealt saad edasi aretada oma enda emase koera liini. See ongi edu võti! Tugevate liinidega emane annab edasi parimaid isaseid ja emaseid järglasi. See on põlvede kaupa sarnase tüübiga emaste aretamine- seda ma nimetangi emase koera liiniks.

Scroll to Top